- Úvod
- Autorský jmenný rejstřík
- Karlíková Olga (1923–2004)
Olga Karlíková – česká malířka a textilní výtvarnice | Prodej malby, návrh textilie
Olga Karlíková (6. ledna 1923, Praha – 5. srpna 2004, Praha) studovala Grafickou školu Jaroslava Švába a v letech 1942–1945 Uměleckoprůmyslovou školu u profesorů Jaroslava Bendy a Antonína Strnadela. Žila a tvořila v Praze, od poloviny 60. let také v ateliéru na Kokořínsku. Velký význam pro ni měly cesty do Itálie a především několikerá návštěva Francie. V roce 1977 podepsala Chartu 77. Od roku 1990 byla členkou Umělecké besedy v Praze.
Mezi lety 1949–1976 pracovala Olga Karlíková v Textilní tvorbě (od roku 1951 Ústav bytové a oděvní kultury – ÚBOK), kde se věnovala návrhům tapiserií, koberců, dekorativních textilií a látek. Byla autorkou tkaného koberce pro český pavilón na Světové výstavě EXPO 58.
Rané malířské dílo Olgy Karlíkové vycházelo z impulzů, které čerpala z okruhu Václava Bartovského a umělců jako byli Václav Boštík, Adriena Šimotová, Jiří John, Věra a Vladimír Janouškovi a další. Principy textilní tvorby, práce s materiálem, smysl pro ornament a rytmizaci plochy se uplatnily i v její volné tvorbě. Díky kontaktům s Jindřichem Chalupeckým, který působil jako teoretik ÚBOKU, se blíže seznámila s aktuálními tendencemi v současném českém i evropském umění.
Od poloviny 60. let v kresbách tužkou, štětcem i perem zaznamenávala nejen vizuální, ale také akustické vjemy. Insporavala se zejména přírodními zvuky – žabí kuňkání, volání velryb a především ptačí zpěv, který se od 70. let stal jejím ústředním výtvarným tématem.
V roce 2020 uspořádalo Muzeum Kampa ve spolupráci se Sophistica Gallery velkou retrospektivní výstavu Olgy Karlíkové – Země / Voda / Prostor / Zpěvy. Výstavu umělkyně, která byla jako jedna z prvních signatářek Charty 77 nucena většinu života tvořit v ústraní, doprovází obsáhlá monografická publikace, kterou vydává Sophistica Gallery, Praha.