- Úvod
- Autorský jmenný rejstřík
- Genin Robert (1884–1941)
Robert Genin – ruský židovský malíř, kreslíř a ilustrátor | Prodej kresby – Dívka z Bali, ca 1920
Robert Genin, také rusky Роберт Генин nebo francouzsky Robert Guénine (11. srpna 1884, Vysokoje u Klimoviči, nyní Bělorusko – 16. srpna 1941, Moskva) se narodil 11. srpna 1884 v rodině židovského obchodníka a studoval umění ve Vilnu (1898–1900) a v Oděse (1900–1902). Koncem roku 1902 se přestěhoval do Mnichova, kde navštěvoval školu Antona Ažbeho. V 1903 se přestěhoval do Paříže.
V roce 1907 se Genin vrátil do Mnichova a začal pracovat pro časopis Jugend, kde vyšlo 40 jeho ilustrací. V roce 1912 se stal jedním ze zakládajících členů umělecké skupiny Sema a v roce 1913 členem Münchener neue Secession. Vypuknutí první světové války (1914–1918) bylo katastrofálním obratem pro vzestup německé umělecké scény a během války byl Genin internován v Mnichově jako občan nepřátelského státu. Po válce se přestěhoval do Berlína. V roce 1919 získal Genin malý dům v rybářské vesnici Ascona ve Švýcarsku. V letech 1915–1926 se Geninův malířský a kresebný styl vyvíjel v souladu se směrem německého expresionismu.
V roce 1926 podnikl Genin plavbu na ostrov Bali, která byla důležitým impulsem pro jeho práci. Genin napsal a ilustroval knihu o svých dojmech, která vyšla v roce 1928. V roce 1929 se Genin přestěhoval do Paříže. Tam se jeho umělecký styl dále rozvíjel pod vlivem fauvismu a neoprimitivismu. V roce 1936 se vrátil do SSSR se záměrem aktivně se podílet na budování nové socialistické společnosti malováním fresek na zdi moskevských nových budov. V březnu toho roku, když už byl Genin v Moskvě, se jeho první (a poslední) americká výstava konala v NYC v Lilienfeld Galleries.
V Moskvě byla jeho první velkou zakázkou freska pro jeden z pavilonů na Všesvazové zemědělské výstavě. V říjnu 1938 však byla freska zakryta v souladu s politickými procesy, které v SSSR nabraly na síle. Jeho druhou hlavní zakázkou v Moskvě byly fresky pro Palác sovětů, zakázka, která byla ukončena vypuknutím druhé světové války. Genin spáchal sebevraždu v srpnu 1941, několik dní po ničivém náletu německých bombardérů.
Monografie a katalog-raisonné
Genin se za svého života nestaral o svá díla, jejich celistvost a zachování. Některé z nich zničil vlastníma rukama a mnoho jich bylo ztraceno během druhé světové války. Během nacistické éry v Německu byla některá jeho díla spolu s dalším tzv. degenerovaným uměním odstraněna z muzeí a další, která patřila židovským sběratelům umění, byla zabavena. Díla, která přežila po druhé světové válce, jsou široce rozšířena. Informace o nich shromažďuje Klub přátel Roberta Genina za účelem vydání monografie a katalogu-raisonné.
Zastoupení ve sbírkách:
- Kunstmuseum Basel, Basilej
- Ostdeutsche Galerie, Regensburg
- RGALI, Moskva
- Art Institute of Chicago, Chicago
- Puškinovo muzeum, Moskva
- Berlinische Galerie, Berlín
- Muzeum Ludwig, Kolín nad Rýnem
- Muzeum von der Heydta, Wuppertal
- Lenbachhaus, Mnichov
- Běloruské národní muzeum umění, Minsk
- MoMA, New York