- Úvod
- Autorský jmenný rejstřík
- Valter Karel (1909–2006)
Karel Valter – prodej, kresby
Český malíř, grafik, pedagog
Karel Valter (17. února 1909, České Budějovice – 17. listopadu 2006, Tábor) studoval v letech 1924–1928 kreslení a matematiku na místním Učitelském ústavu a poté ještě čtyři semestry na Vysoké škole pedagogické v Praze. V roce 1928 začal učit na škole v Českých Velenicích.
V Českých Velenicích se Valter setkal s Josefem Bartuškou, a ten jej v roce 1931 přivedl do avantgardní jihočeské umělecké skupiny Linie. Tady Valter brzy upoutal svojí uměleckou nekonvenčností, stal se členem Linie, přispíval k činnosti skupiny jako malíř, grafik, kolážista a fotograf. V roce 1939 se skupina Linie rozpadla pro vzájemné názorové rozpory a v důsledku německé okupace, a Valter byl přijat do Sdružení jihočeských výtvarníků.
Jako člen odbojové skupiny Březen byl německými okupanty zatčen a internován v koncentračních táborech v Terezíně a Buchenwaldu. Zde se setkal i s vězněnými malíři Emilem Fillou a Josefem Čapkem. Sám pracoval na bloku, kde se chovala laboratorní zvířata, a mohl zde kreslit a malovat. Karel Valter věznění přežil, a po návratu domů v květnu 1945 dále vyučoval na různých školách v Táboře.
Po únoru 1948, i v pozdějších dobách, jeho názorové střety s politickými funkcionáři měly za následek odmítání jeho prací na výstavy, ale způsobily mu i vážné zdravotní problémy, které dokonce načas omezily jeho tvorbu. Roku 1984 obdržel titul Zasloužilý umělec, roku 1998 byl jmenován Čestným občanem Tábora a roku 1999 čestným členem Výtvarného odboru Umělecké besedy. Zemřel ve věku 97 let.
Těžištěm jeho tvorby byla olejomalba, která ho řadí k nejvýznamnějším krajinářům druhé poloviny 20. století. Působivost jeho maleb a kreseb je dána jasností každé výpovědi s důslednými kontrasty barev. Dramatický účinek je často dosahován převrácením navyklého řádu. Počátkem 60. let vznikaly jeho první tempery, a později velmi působivé kresby a grafiky. Umělec tvořil do velmi pokročilého věku.
Karel Valter vystavoval od roku 1931. Celkem měl kolem 65 samostatných a 140 společných výstav. Zastoupen svým dílem je v NG v Praze, v Moravské galerii v Brně a v mnoha dalších českých galeriích.