- Úvod
- Autorský jmenný rejstřík
- Bidlo František (1895–1945)
František Bidlo – karikaturista a ilustrátor | Prodej kresby
František Bidlo (3. září 1895, Praha – 9. května 1945, tamtéž) se v roce 1915 ve Vídni vyučil kloboučníkem a svému řemeslu se zpočátku profesionálně věnoval. F. Bidlo byl autodidakt, pohyboval se však v uměleckém prostředí, které se v Praze za První republiky čile utvářelo kolem uměleckých kaváren, např. Union, Tůmovka či Národní kavárna. V roce 1925 poprvé uveřejnil v Rudém právu své politické kresby.
Od roku 1928 se začal plně profesionálně věnovat výtvarné činnosti. Kreslil politické a propagační obrázky na plakáty, pro agitační letáky. Tvořil karikatury a ilustroval knihy. Po celý jeho život se jednalo o silně levicově zaměřeného člověka, aktivně tvořil pro komunistický deník Rudé Právo, jakož i pro časopisy Avantgarda, Trn, Rozsévačka a Tvorba. Z jeho knižních ilustrací jsou nejznámější obrázky ke knihám od Emila Vachka, Vítězslava Nezvala, Karla Havlíčka Borovského, Jaroslava Seiferta.
Během 2. světové války byl kvůli svým předválečným protifašistickým plakátům a karikaturám pronásledován a 16. ledna 1945 zatčen pražským gestapem. Vězněn byl v terezínské Malé pevnosti. Dne 9. května, na konci 2. světové války, zemřel v nemocnici na následky onemocnění, kterým se nakazil během epidemie tyfu v Terezíně. Pohřben byl na Olšanských hřbitovech.
František Bidlo vystoupil v druhé polovině 20. let jako jeden z nejvýraznějších autorů politických kreseb a ve 30. letech byl mnohými kritiky nazýván prvním a nejvýznamnějším politickým karikaturistou své doby. Zásadním způsobem přispěl k tomu, že byla karikatura přijata jako relevantní žánr výtvarného umění. V roce 2015 mu Památník národního písemnictví v Praze uspořádal výstavu s příznačným názvem „František Bidlo – Homo politicus“.