- Úvod
- Autorský jmenný rejstřík
- Langhans Jan Nepomuk (1851–1928)
Jan Nepomuk Langhans – Ateliér J. F. Langhans – prodej, portrétní fotografie
Český portrétní fotograf, zakladatel společnosti J. F. Langhans
Jan Nepomuk Langhans (9. července 1851 Klášter u Vilémova – 22. března 1928 Černošice) založil vlastní ateliéry J. F. Langhans v Praze, Jindřichově Hradci, Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Náchodě a v Mariánských Lázních. Řadí se mezi průkopníky portrétní fotografie své doby. Langhans byl velmi inovativní při své fotografické práci, ale také v pojetí reklamy a grafiky. Byl jedním z prvních, kdo využíval elektrické osvětlení.
V roce 1882 byl Jan Langhans jako jeden z mála českých fotografů členem prestižní Fotografické společnosti ve Vídni. Portréty z Langhansova ateliéru bývaly na přelomu 19. a 20. století v Praze velice oblíbené. V Praze tehdy pracovalo na čtyřicet fotoateliérů, a přesto se Jan Langhans brzy zařadil mezi nejlepší pražské firmy. Jeho pražskému studiu se přezdívalo Továrna na fotografie. Mezi typický Langansův rukopis patřila úprava do ztracena s vymaskovaným okolím, která působila neobvykle dynamicky a bezprostředně.
V roce 1919 převzal prosperující firmu jeho zeť Viktor Meisner a mimo jiné navázal i na tradici portrétů významných osobností a přispěl tak k rozšíření jedinečného fotografického archivu. Jan Langhans zemřel 22. března 1928 v Černošicích. Pohřben byl na Olšanských hřbitovech.
V roce 1949 provozovna připadla družstvu Fotografia Praha. V roce 1991 byl rodině vrácen dům v restituci a před chystanou renovací paláce na podzim roku 1998 se ve staré skříni našly stovky krabic se skleněnými negativy. Podařilo se zachránit 8000 negativů z kategorií herci, zpěváci, spisovatelé, politici, cizinci v Čechách, průmyslníci a šlechta.
V květnu 2000 se podařilo objevit v pražském ateliéru další část archivu „Galerie osobností“. Například portréty výtvarníků Josefa Václava Myslbeka, Vojtěcha Hynaise, Alfonse Muchy, prezidentů Edvarda Beneše a Emila Háchy či hudebníků Jana Kubelíka a Josefa Suka, lékařů Josefa Thomayera, zakladatele české radiologie a léčebné rehabilitace Rudolfa Jedličky a zakladatele české endokrinologie Josefa Charváta.
V současné době se v pražské budově ve Vodičkově ulici nachází Langhans Galerie Praha.