- Úvod
- Autorský jmenný rejstřík
- Kysela František (1881–1941)
František Kysela – český malíř, grafik, průmyslový a scénický výtvarník | Prodej kresby
František Kysela (4. září 1881, Kouřim – 20. února 1941, Praha) studoval v letech 1900–1904 a 1905–1908 na pražské Uměleckoprůmyslové škole u Karla Vítězslava Maška, mezi lety 1904–1905 na AVU u Hanuše Schwaigera. Absolvoval studijní cesty do Německa, Francie, Itálie, Holandska a Anglie. Po roční vojenské službě byl zaměstnán v tiskárně. Tam se začal zajímat o typografii a výtvarnou úpravu knih.
V roce 1913 se stal pedagogem UPŠ v Praze, v roce 1917 profesorem, od roku 1921 zde vedl nově založenou speciální školu pro užitou grafiku, v letech 1924–1926 a 1930–1932 působil v pozici rektora. Ve třicátých letech se věnoval převážně pedagogické práci. Na škole zavedl například studium oboru mozaikářství. Významný byl i jeho podíl na vývoji českého loutkářství. Jako pedagog VŠUP ovlivnil svým zájmem o loutkové divadlo celou řadu pedagogů a posluchačů školy. K jeho žákům mj. patřili Josef Skupa, Ladislav Sutnar nebo Karel Svolinský.
František Kysela byl všestranným výtvarníkem. Většina jeho prací spadá do období národního dekorativismu, v jeho stylu se mísí prvky lidového umění, art deco a secese. Spolupracoval často s architekty Pavlem Janákem a Josefem Gočárem zejména na návrzích výmalby interiérů. Navrhoval textilie, koberce a gobelíny. Jeho vrcholným dílem je soubor osmi gobelínů s názvem Řemesla vytvořený pro výstavu užitého umění v Paříži roku 1925. Dále navrhoval šperky a dekor ozdobných i užitných předmětů. Věnoval se také mozaice a vitrážím. V tomto oboru ho proslavila zejména vitrážová okna v chrámu sv. Víta v Praze.
František Kysela byl členem Artělu, SVU Mánes, Osmy, Skupiny, spoluzaložil Svaz českého díla. Spolupracoval s Janem Kotěrou na výmalbě interiérů kavárny Arco. Navrhl reprezentační prostor UPŠ na Mezinárodní výstavě dekorativních umění v Paříži v roce 1925. Věnoval se užité grafice, navrhoval Ex libris, obchodní značky, diplomy, bankovky i poštovní známky. Patřil mezi nejvýraznější tvůrce plakátů. Významné jsou též Kyselovy knižní úpravy. Jeho divadelní tvorba se zaměřila především na jevištní a kostýmní návrhy pro operu (Vinohradské divadlo, Národní divadlo). Byl autorem celkem 41 realizovaných scénických a kostýmních výprav.