- Úvod
- Umělecké stříbrné šperky
Umělecké stříbrné šperky | Taxco, Mexiko a jiné | Prodej
V Antikvariátu jsou exkluzivně nabízeny umělecké stříbrné šperky. V sortimentu mají zvláštní místo stříbrné šperky původem z mexického města Taxco, jež je nazýváno hlavním městem stříbra v Mexiku.
Historie stříbrných šperků – Taxco, Mexiko
V roce 1926 mladý docent architektury William Spratling přijel do Taxca, koloniálního města v horách ve státě Guerrero mezi Mexico City a Acapulcem, studovat barokní architekturu. V návaznosti na krvavou revoluci, která zuřila mezi lety 1910–1920 bylo Mexiko připraveno na obrození. Umělci a řemeslníci napříč nově demokratizovaným národem byli inspirováni k přehodnocení své národní identity a kultury na základě kulturních tradicí.
Umělci včetně Juana O’Gormana, Diego Rivery a Fridy Kahlo se začali zajímat o město Taxco. Spratling, newyorčan, kteréhož literární aspirace přivedly do kontaktu se spisovateli jako William Faulkner a Sherwood Anderson, se spřátelil s Riverou a v roce 1929 se trvale usail v Taxcu. Stříbrné doly v Taxcu během staletí vytěžily tisíce liber stříbra, ale jen málo z tohoto množství zůstalo v Mexiku. Spratling byl inspirován založit zde své studio a uvést do života legendu města Taxco coby hlavního města stříbra v Mexiku.
Spratling bedlivě zkoumal předkolumbovské a mezoamerické umění během svého působení na Tulane University a tyto motivy se ukázaly jako silný vliv na jeho rané stříbrné šperky a dekorativní předměty. Vliv Spratlingova studia, které pojmenoval Taller de las Delicias (Workshop of the Delights), rychle rostl a koncem třicátých let zaměstnával několik stovek řemeslníků k výrobě svých návrhů.
„Otec současného mexického stříbra“, jak se Spratlingovi začalo přezdívat, začleňoval do šperků přírodní materiály, jako je ametyst, tyrkys, korály, růžové dřevo a mušle. Zobrazoval v nich skutečná a mýtická zvířata a jiné předkolumbovské motivy. Kromě průkopnického konceptu mexického stříbrného designu Spratling také vyvinul učňovský systém pro školení nových stříbrníků. Ti pracovali pod vedením zkušených mistrů a mnozí později otevřeli své vlastní obchody.
Jedním z prvních Spratlingových učňů, který se prosadil sám, byl Antonio Pineda. Jeho stříbrné šperky vlastnily celebrity jako John F. Kennedy, George Gershwin, Marilyn Monroe, Marlene Dietrich, Bette Davis nebo Patricia Highsmith. Pineda se prosadil jako jeden z prvních velkých modernistických umělců stříbrníků. Jen ti nejtalentovanější ze stříbrníků dokázali zvládnout výzvy vzniklé zasazením drahých kamenů do stříbra při vysoké teplotě nutné k opracování kovu. Pineda však dokázal nastavit skvosty s co nejmenším dotykem kovu, což jim dává volný plovoucí vzhled a přitom je stále drží pevně na místě. V roce 1944 byly vystaveny šperky Pinedy společně s klenoty Georga Jensena v Paláci Čestné legie v San Franciscu. Brzy poté zakoupil Richard Gump celou Pinedovu sbírku.
Město Taxco je i v současné době stále velmi populární a turisticky přitažlivé díky jedinečným výrobkům ze stříbra. Pro kvalitu své stříbrařské práce, koloniální stavitelství a okolní scenérii, bylo město jmenováno jedním z „Kouzelných míst Mexika“ (Pueblo mágico).