- Úvod
- Autorský jmenný rejstřík
- Tomek Eduard (1912–2001)
Eduard Tomek – prodej, akvarel, Přání K. Svolinskému
Rakousko-český akademický malíř
Eduard Tomek (28. března 1912, Vídeň – 17. srpna 2001, Praha) studoval v letech 1931–1935 obor všeobecné malířství na Akademii výtvarných umění ve Vídni u prof. K. Fahringera. Poté působil ve Vídni jako učitel ve spolku Komenský.
Za války v roce 1941 pracoval ve Vídeňské lidové opeře a později ve Vídeňské státní opeře jako malíř dekorací. V té době také ilustroval knihy, např. Antonín Machát: Naši ve Vídni. Byl členem Sokola. V roce 1945 se přestěhoval se svou ženou Hildou do Prahy a byl jmenován státním profesorem středních škol. V roce 1947 přijal československé státní občanství.
V roce 1947 začal pracovat v Národním divadle v Praze jako asistent šéfa výpravy V. Gottlieba. Spolupracoval s Karlem Svolinským a Františkem Tichým. Scénicky tvořil balety Labutí jezero, Šípková Růženka, opery Don Juan, Dalibor, Rusalka, Hubička, divadelní hru Noc na Karlštejně a další. Navrhoval rovněž kostýmy. Kvůli své politické nepohodlnosti musel Národní divadlo opustit. V letech 1952–1957 a 1961–1964 Eduard Tomek vyučoval na Divadelní fakultě Akademie múzických umění kreslení a scénografii. V roce 1967–1979 působil na jazykové škole v Praze na germánském oddělení jako profesor němčiny, která byla jeho mateřským jazykem.
Celý život maloval výhradně akvarelem. Jeho mistrovská malířská technika vychází z ryzího anglického akvarelu – lehkého, jasného, svítivého. Pracoval s vodou, mokrým papírem, tence nanášel barvy, bílý podklad papíru prorážel, nepoužíval běloby. Umělcova díla prozrazují brilantní ovládání náročné akvarelové techniky, vyzařují nadšení skvělého kreslíře.