- Úvod
- Autorský jmenný rejstřík
- Haass Terry (1923–2016)
Terry Haass – malířka, grafička, sochařka | Prodej malby
Terry Haass (17. listopadu 1923, Český Těšín – 1. března 2016, Paříž) byla umělkyně českého původu. Narodila se jako Terezie Goldmannová v českém Těšíně a před 2. světovou válkou žila s matkou a mladším bratrem v Mohelnici na severní Moravě. Terry studovala na dívčí škole Pottingeum v Olomouci. Po obsazení Sudet nacisty utekla s matkou a bratrem do Francie, protože byli Židé. Krátce po jejich příjezdu do Paříže v roce 1939 začala studovat na Ecole des Beaux Arts.
Po okupaci Francie odešli do Portugalska a později do New Yorku, kde získala stipendium pro Art Student's League. V New Yorku studovala v ateliéru Williama Barnetta, Osipa Zadkina a vstoupila do ateliéru Williama Stanleye Haytera, kde spolupracovala s Joanem Miró nebo André Massonem. Setkala se zde s předními osobnostmi abstraktního expresionistického hnutí – Jackson Pollock, Willem de Kooning, Franz Kline aj.
V tíživé době to lidé z východní Evropy neměli ve Státech lehké a ženy také nebyly středem zájmu galeristů. Z těchto důvodů si zvolila umělecké jméno Terry Haass, které záměrně nepoukazovalo na zemí původu, ani na to zda je nositelem jména muž či žena. V roce 1950 začala učit grafiku na New York City College a setkala se s Albertem Einsteinem. Jeho teorie o čase a prostoru silně ovlivnila její uměleckou představivost. Na konci roku 1951 se Terry vrátila do Paříže a začala pracovat ve slavném studiu Lacouriere. Během své práce v Paříži se setkala s mnoha významnými současnými umělci (Pablo Picasso, Joan Miró, Marc Chagall, Andre Masson a další). Kromě umění se věnovala klasické archeologii. Po získání diplomu z archeologie na Ecole du Louvre se zúčastnila archeologických expedic do Turecka, Libanonu, Izraele, Íránu a Afghánistánu. Zkušenosti z expedic ovlivnily její umění i psaní.
Autorčina kniha Inanna, která vyšla v roce 1961, je inspirována sumerskou poezií ze třetího tisíciletí před naším letopočtem. V 60. letech působila jako výtvarnice i jako archeologička, ale od počátku 70. let se věnuje již věnovala výhradně umění, především malbě, grafice a sochařské tvorbě.
Terry Haass obdržela mnoho ocenění včetně Stříbrné medaile za sochařství od Bilan de Art Contemporain, Quebec, Kanada a Zlaté medaile za sochařství od Akademie Leonardo da Vinci, Řím, Itálie. Její dílo je zastoupeno v předních veřejných i soukromých sbírkách např. Museum of Modern Art, New York; Guggenheimovo muzeum, New York; Muzeum umění, San Francisco; Smithsonian Institute, Washnigton, DC; Kunstmuseum Basel; Musee d'Art Moderne de la Vile Paříž; Victoria and Albert Museum, Londýn; Muzeum umění, Olomouc; Baronix Alix von Rothschild, Paris, JJ Rockefeller jr., New York atd.
Umělkyně odkázala konvolut sedmdesáti děl Muzeu umění v Olomouci. Depozitář muzea zaplnilo 25 soch z nerezu, dřeva i plexiskla, 35 olejomaleb, osm autorských knih a průřez její grafickou tvorbou od newyorského období až po její práci v pařížském ateliéru Lacourière. Muzeum umění Olomouc uspořádalo v roce 2006 její první rozsáhlou retrospektivu na českém území s názvem Světlo – prostor – čas. Její součástí byl dokumentární film Terry z Montmartru režisérky Olgy Špátové, který odvysílala Česká televize.