- Úvod
- Autorský jmenný rejstřík
- Štreit Jindřich (nar. 1946)
Jindřich Štreit – český dokumentární fotograf | Prodej fotografie | Lennonova zeď v Praze
Jindřich Štreit (nar. 5. září 1946, Vsetín) vystudoval gymnázium v Rýmařově a Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor učitelství pro první stupeň a výtvarná výchova. Působil jako učitel na škole v Rýmařově a poté jako ředitel školy v Sovinci a Jiříkově. Na vysoké škole se začal věnovat fotografování. Fotografoval život na vesnici a začal vystavovat.
V roce 1982 ho kvůli jeho dokumentárním fotografiím zatkla Státní bezpečnost a čtyři měsíce ho drželi ve věznici Praha-Ruzyně. Obvodní soud pro Prahu 7 jej odsoudil k podmíněnému trestu odnětí svobody na deset měsíců se zkušební dobou dvou let za trestný čin hanobení republiky a jejího představitele. Nesměl dále učit a po rozsudku jej vyhodili i z Okresní pedagogické knihovny v Bruntále. Našel zaměstnání jako dispečer na Státním statku v Ryžovišti, kde pracoval až do roku 1990. Komunistická moc mu zakázala vystavovat a publikovat.
Až po sametové revoluci mohl znovu veřejně působit, cestovat, pořádat výstavy v Čechách i v zahraničí a vydávat knihy. V letech 1990–2003 přednášel na katedře fotografie Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze, v letech 1991–1994 pracoval jako externí pedagog na Katedre vizuálných médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislavě. Od roku 1991 vyučuje na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.
Jindřich Štreit se zaměřuje se na dokumentování života na venkově a obyvatele českých vesnic, věnoval se tématu zemědělství, potom také těžké práci v továrnách (knihy Lidé třineckých železáren, Vítkovice, Ocelový svět). V poslední době se věnuje mnoha sociálním tématům o drogově závislých, handicapovaných, nevidomých, vězních, starých lidech, pracovnících ve zdravotnictví, cizincích, kuřácích nebo lidech bez domova.
Jindřich Štreit vydal 37 knih, mnoho katalogů a ilustrací knih. Jeho kniha „Kde domov můj“ získala 1. cenu v evropské soutěži a 1. cenu v soutěži Nejkrásnější kniha v roce 2017. Měl více než 1400 samostatných výstav u nás i v zahraničí. Je zastoupen v nejvýznamnější sbírkách u nás i ve světě. Bylo o něm natočeno několik filmů. Za své poslání považuje Štreit svými projekty poukazovat na problémy, které společnost neřeší nebo jen velmi pomalu.