- Úvod
- Autorský jmenný rejstřík
- Trnka Jiří (1912–1969)
Jiří Trnka – český výtvarník, malíř, ilustrátor, filmař a loutkář | Prodej, grafika, bibliofilie
Jiří Trnka (24. února 1912, Plzeň – 30. prosince 1969, Praha) se učil na plzeňské reálce, kde si jeho výtvarného nadání všiml učitel Josef Skupa. Dal mu příležitost poznat divadelní zázemí a příležitostně vypomáhat s výtvarnou stránkou představení. Setkání se Skupou bylo pro Jiřího Trnku rozhodujícím životním okamžikem. Stal se jeho mentorem a podporoval jej během studia i na začátku kariéry. V letech 1929–1935 Jiří Trnka studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Během studia navrhoval a vytvářel kulisy pro Divadlo Spejbla a Hurvínka J. Skupy v Plzni. Svými kresbami a ilustracemi přispíval do časopisů Večer, Pestrý týden, A–Zet, Mladý hlasatel, Ahoj, Eva, Kvítek z čertovy zahrady. Po skončení školy provozoval v letech 1936–1937 vlastní loutkovou scénu pod názvem Dřevěné divadlo v dnešním pražském Divadle Rokoko.
Poté se začal živit jako ilustrátor a díky svému originálnímu výtvarnému projevu se brzy zařadil mezi českou ilustrátorskou špičku. Během života ilustroval kolem stovky knížek. Významný podíl tvořily ilustrace knih pro děti. Od roku 1936 spolupracoval s Národním divadlem v Praze, pro které vytvářel scény a kostýmy. Od 50. let byl stále více zaměstnán filmem a ilustrační tvorbou, pro divadlo pracoval velmi zřídka. V Praze žil v letech 1938–1958 v Košířích ve vile (usedlosti) Turbová, později v Humlově domě na Kampě, který zakoupil. Jeho první ženou byla Helena Chvojková, pro jejíž knížku Zuzanka objevuje svět vytvořil ilustrace. Měli spolu tři děti. Z druhého manželství s Venceslavou Trnkovou se narodily dvě děti. Od roku 1960 bydlel na Kampě nedaleko svého přítele Jana Wericha.
Roku 1945 se Jiří Trnka stal spoluzakladatelem studia Bratři v triku. Chtěl však především pracovat s loutkami, proto v roce 1947 založil Studio loutkového filmu. Následovala celá řada úspěšných filmů, které proslavily československý animovaný film po celém světě. Trnka byl velmi pracovitý, do své předčasné smrti natočil kolem dvaceti loutkových filmů, které byly odměněny více než 50 cenami na nejrůznějších světových festivalech. Od roku 1956 se více věnoval ilustrování knih a podílel se na přípravě české expozice na světové výstavě Expo 58 v Bruselu. K filmové tvorbě se vrátil v roce 1964. V posledních letech života se kromě práce pro Expo 67 v Montrealu věnoval malbě a sochařské tvorbě, ale znovu i knižní ilustraci.
V roce 1963 mu byl udělen titul národního umělce, o rok dříve Řád práce. V roce 1968 podepsal dokument dva tisíce slov. Roku 1967 byl jmenován profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, práci mu však znesnadňovala pokračující těžká nemoc, jíž podlehl 30. prosince 1969. Pochován je na Ústředním hřbitově v Plzni.
Jiří Trnka je dodnes světově uznávaným ilustrátorem a tvůrcem loutkových filmů. Autor se věnoval také volné umělecké tvorbě, malbě, grafice a plastikám.