Vážení zákazníci, od 12. do 21. září 2023 bude prodejna uzavřena. Online objednávky přijímám, vyřizuji od 22. září. Od tohoto data pro Vás také otevíráme RÁMAŘSTVÍ MARKÉTA LAZAROVÁ na stejné adrese. Těším se na Vás, Markéta Lazarová.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
úterý – čtvrtek: 11.00–19.00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie
  • Štítky
Dobré vědět
01.01.2023
Výkup – grafické listy, grafika, kresby, malby. Výkup starých map. Praha.
Důležité: Pokud mi chcete zboží nabídnout, je nutné se předem objednat, nejlépe emailem (viz. níže). Výkup většího množství děl je časově náročný, sje... číst celé
01.01.2023
Osobní vyzvednutí objednávek
1. Objednávka zaplacená převodem na účet Antikvariátu bude pro Vás připravena k výdeji v prodejních hodinách obchodu. 2. Pokud si při nákupu zvolíte ... číst celé
01.01.2023
Kvalita výtvarných prací
Všechny nabízené položky odpovídají popisu, určení autorů, datace a stavů, včetně věrohodných fotografií. Stavy jsou posuzované vzhledem k jejich stář... číst celé
Zobrazit další
  1. Úvod
  2. Co je nového
  3. Jacques Callot (1592–1635)
28.07.2022

Jacques Callot (1592–1635)

Francouzský, respektive lotrinský kreslíř a rytec, tvůrce mědirytů a leptů

Jacques Callot (1592 Nancy, Francie – 14. března 1635 tamtéž) pocházel z významné rodiny (jeho otec byl ceremoniářem na vévodově dvoře) a v nápisech na svých tiscích o sobě Callot často říká, že má šlechtický status. V patnácti letech se vyučil zlatníkem, ale brzy poté odcestoval do Říma, kde se naučil rytectví od francouzského krajana Philippa Thomassina. Pravděpodobně pak studoval lept u Antonia Tempesty ve Florencii, kde žil v letech 1612–1621. Dochovalo se více než 2000 přípravných kreseb a studií pro grafiky, ale žádné jeho obrazy nejsou známy a pravděpodobně se nikdy nevyučil malířem.

Během svého období ve Florencii se stal nezávislým mistrem a často pracoval pro Medicejský dvůr. Po smrti Cosima II de' Medici během roku 1621 se vrátil do Nancy, kde žil po zbytek svého života, později během desetiletí navštívil Paříž a Nizozemsko. Práci od něj žádali nakladatelé v Lotrinsku, Francii a Španělsku a v Paříži. Ačkoli zůstal v Nancy, jeho tisky byly široce distribuovány po celé Evropě. Rembrandt byl mimochodem jejich vášnivým sběratelem.

Jacques Callot vynikal pozorovacím talentem a jeho dílo je důležitým dokumentem doby třicetileté války. Tvořil především v protiválečném duchu (cyklus Hrůzy války). V jeho díle se také projevuje nespoutaná povaha, která způsobila jeho útěk z domova a která ho přivedla až do Itálie, kde pobýval v letech 1608–1622.

Jeho technika byla výjimečná a pomohly jí důležité technické pokroky, které udělal. Vyvinul échoppe, typ leptací jehly se zkosenou oválnou částí na konci, která umožnila leptářům vytvořit bobtnající čáru, jak to dokázali rytci. Vytvořil více než 1 400 leptů, které zachycovaly život jeho doby a představovaly vojáky, klauny, opilce, cikány, žebráky i život u dvora. Vyleptal také mnoho náboženských a vojenských obrazů a mnoho tisků obsahovalo na pozadí rozsáhlé krajiny.

Zobrazit autorova ke koupi nabízená díla >

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli