- Kategorie
- Štítky
- Úvod
- Co je nového
- Cyril Bouda (1901–1984)
Cyril Bouda (1901–1984)
Český malíř, grafik a ilustrátor – profesor na Karlově univerzitě
Cyril Bouda (14. listopadu 1901 Kladno – 29. srpna 1984 Praha) prožil většinu svého života v Praze. Bydlel v zahradním domku ve Vlašské ulici na úpatí Petřína. Oba Boudovi rodiče byli výtvarníci. V roce 1923 absolvoval UMPRUM v Praze u Františka Kysely, v roce 1926 zakončil studium na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval u Maxe Švabinského. Dále byl na AVU asistentem T. F. Šimona. V letech 1946–1972 působil jako pedagog a posléze jako profesor na Pedagogické fakultě UK v Praze a v Brandýse nad Labem (1964–1972).
Z počátku se věnoval zejména volné grafice – suchá jehla, barevný lept, litografie – a malbě obrazů. Znám je však především jako mnohostranný autor užité grafiky. Celý život pracoval jako ilustrátor knih, zvláště pohádek, českých pověstí, humoristických a historických knih (například Pražské legendy Františka Langera, Staré pověsti pražské Václava Cibuly, Kocourkov).
Zvládal mnoho grafických technik, dřevoryt a mědiryt, lept a zejména litografii. Mimojiné byl grafikem a návrhářem československých známek. Vytvořil také návrhy pro vitráže (v katedrále sv. Víta okno v severní lodi u Hilbertovy klenotnice, či kostelíku svatého Václava ve Mcelích) a návrh panoramatické tapisérie města Prahy (Praha – matka měst, pro hotel International v Dejvicích, 1958, druhá verze bez Stalinova pomníku byla utkána pro budovu Národního shromáždění 1960).
V roce 1977 podepsal Provolání československých výborů uměleckých svazů, tzv. Antichartu. Jeho syn Jiří Bouda se rovněž stal grafikem.
Zobrazte si všechna autorova grafická díla nabízená aktuálně v Antikvariátu >