Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie
  • Štítky
Dobré vědět
01.01.2023
Výkup – grafické listy, grafika, kresby, malby. Výkup starých map. Praha.
Důležité: Pokud mi chcete zboží nabídnout, je nutné se předem objednat, nejlépe emailem (viz. níže). Výkup většího množství děl je časově náročný, sje... číst celé
01.01.2023
Osobní vyzvednutí objednávek
1. Objednávka zaplacená převodem na účet Antikvariátu bude pro Vás připravena k výdeji v prodejních hodinách obchodu. 2. Pokud si při nákupu zvolíte ... číst celé
01.01.2023
Kvalita výtvarných prací
Všechny nabízené položky odpovídají popisu, určení autorů, datace a stavů, včetně věrohodných fotografií. Stavy jsou posuzované vzhledem k jejich stář... číst celé
Zobrazit další
  1. Úvod
  2. Co je nového
  3. Vojtěch Preissig (1873–1944)
25.10.2021

Vojtěch Preissig (1873–1944)

Český grafik, typograf, malíř a ilustrátor

Do nabídky jsem exkluzivně zařadila kvaš Vojtěcha Preissiga s názvem Skřítek. Toto dílo je přibližně z roku 1895. Celkový rozměr v paspartě: 30 × 20,8 cm. Signováno vlevo dole V. P.

Poetický Skřítek představuje cennou ukázku rané tvorby Vojtěcha Preissiga. Dílo pochází velmi pravděpodobně z dob jeho studií na pražské UMPRUM, tedy ještě před umělcovým studijním pobytem v Paříži. V půvabné scéně předznamenává Preissigův dlouhodobý zájem o pohádkovou tématiku. Můžeme sledovat formování autorova rukopisu, v němž se již tehdy projevoval osobitý přístup k viděné realitě. Skřítek působí jako esence čisté dětské imaginace. 

Vojtěch Preissig se narodil 31. července 1873 ve Světci a zemřel 11. června 1944 v koncentračním táboře Dachau v Německu.

Preissigova potřeba vidět svět v celku, zkoumat souvislosti mezi člověkem a přírodou, kosmickými zákonitostmi, zásadním způsobem motivovala jak jeho tvorbu, tak i osobní postoj k životu. Zkoumal vzájemné vztahy barev a tvarových konstrukcí, čímž přivedl secesní ornamentiku k novému geometrickému významu. Objevoval nové možnosti tisku z výšky při otisku struktur koláží. V nich poprvé použil provázky, smirkový papír, piliny a nitě. Některé koláže – matrice pro tisk – se zachovaly. Název jim byl dán až dodatečně po Preissigově smrti.

Cestou malby uvažoval o obecnějších rovinách tvorby a života, o jejich podstatě. Sledoval vztahy světla, barvy, linie a prostoru, rytmy zrodu a zániku. A znovu experimentoval. Barvy na plátno stříkal, nanášel v silných vrstvách, vymýšlel postupy vytváření rozpraskaných a plasticky modelovaných linií.

List má zcela jistě tématicky příbuzné obrazy, viz. Skřítek – zimní motiv, na obrázku vpravo.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli