Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie
  • Štítky
Dobré vědět
01.06.2021
Výkup – grafické listy, grafika, kresby, malby. Výkup starých map. Praha.
Důležité: Pokud mi chcete nabídnout více grafických listů nebo obrazů do prodeje, je nutné se předem objednat telefonicky nebo emailem. Domluvíme si d... číst celé
01.06.2021
Výdej zakoupeného zboží
Pokud si při nákupu zadáte možnost: “Platba hotově při osobním převzetí v Antikvariátu“, zboží Vám rezervuji po dobu 14 dní od učinění objednávky, neb... číst celé
01.06.2021
Kvalita výtvarných prací
Všechny nabízené položky odpovídají popisu, určení autorů, datace a stavů, včetně věrohodných fotografií. Stavy jsou posuzované vzhledem k jejich stář... číst celé
Zobrazit další
  1. Úvod
  2. Co je nového
  3. Viktor Oliva (1861–1928)
21.05.2021

Viktor Oliva (1861–1928)

Viktor Oliva (24. dubna 1861, Nové Strašecí – 5. dubna 1928, Praha).
Český malíř, designér, ilustrátor a afišista. V letech 1879–1883 studoval u Františka Sequence na pražské Akademii. Poté odešel do Mnichova, kde v roce 1881 svá studia dokončil. V roce 1888 pobýval krátce v Paříži. Po studiích v Mnichově  se usadil v Praze, kde v letech 1899–1916 redigoval obrazovou část časopisu Zlatá Praha. Okolo umělecké bohémy, světů módy a inteligentní zábavy se i v Praze po vzoru evropských metropolí vytvářela velkoměstská vizuální kultura, jíž byl náš umělec nedílnou součástí. Pracoval pro slavné pražské nakladatelské domy,  vytvářel reklamní plakáty, jež snesly srovnání s nejmodernější francouzskou produkcí. Přátelství, která jej spojovala  s pražskými vydavateli a českými literáty, podněcovala obrodu knižní kultury a vznik tzv. krásné knihy.  Oliva je ceněn především jako ilustrátor a návrhář dekorativních maleb, věnoval se však také portrétu a krajině. Byl rovněž autorem rozměrných alegorických a historických výjevů. Jeho volná tvorba si často zachovávala energičnost a vervu, jež byly charakteristické pro Olivovy ilustrace.

Město vzdalo poctu svému rodákovi, malíři Viktoru Olivovi, a dne 22. dubna 2016 otevřelo Městskou galerii Viktora Olivy ve zrekonstruovaných prostorách bývalé restaurace v Novostrašeckém kulturním centru. První událostí nové galerie byla výstava z děl Viktora Olivy u příležitosti 155. výročí jeho narození, křest knihy Marie Nechvátalové Viktor Oliva, dekoratér všednosti, když necelou hodinu před tím byla na Komenského náměstí, na domě č.p. 110, odhalena pamětní deska tomuto malíři.
Nový výstavní prostor galerie umožňuje konání výstav, besed, přednášek, koncertů a dalších podobných kulturně společenských akcí. V době mezi jednotlivými výstavami galerie disponuje stálou expozicí z díla Viktora Olivy, která je postupně doplňována a rozšiřována z fondu Uměleckých sbírek města Nového Strašecí i ze sbírek soukromých.  

V roce 2016 vydalo Město Nové Strašecí spolu s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze výpravnou publikaci o životě a díle malíře Viktora Olivy autorky Marie Nechvátalové, Viktor Oliva dekoratér všednosti. Knihu lze zakoupit v Galerii Viktora Olivy, v Městské knihovně a na MěÚ v Novém Strašecí. Cena knihy je 300 Kč. Knihu je možné si objednat na adrese MěÚ Nové Strašecí, Komenského nám. 201, 271 01 Nové Strašecí, nebo e-mailem na adrese: podatelna@novestraseci.cz.

Osobní poděkování patří JUDr. Jiřímu Tláskalovi, tajemníkovi Městského úřadu Nové Strašecí. Pan doktor Jiří Tláskal v Antikvariátu Markéta Lazarová objevil a objednal litografii Viktora Olivy do Městské galerie. Jaký byl můj údiv, když mi osobně poslal darem zmíněnou knihu!
Touto cestou bych ráda poděkovala a doufám, že se někdy do Galerie podívám.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli