Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
úterý – čtvrtek: 11.00–19.00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie
  • Štítky
Dobré vědět
01.01.2023
Výkup – grafické listy, grafika, kresby, malby. Výkup starých map. Praha.
Důležité: Pokud mi chcete zboží nabídnout, je nutné se předem objednat, nejlépe emailem (viz. níže). Výkup většího množství děl je časově náročný, sje... číst celé
01.01.2023
Osobní vyzvednutí objednávek
1. Objednávka zaplacená převodem na účet Antikvariátu bude pro Vás připravena k výdeji v prodejních hodinách obchodu. 2. Pokud si při nákupu zvolíte ... číst celé
01.01.2023
Kvalita výtvarných prací
Všechny nabízené položky odpovídají popisu, určení autorů, datace a stavů, včetně věrohodných fotografií. Stavy jsou posuzované vzhledem k jejich stář... číst celé
Zobrazit další
  1. Úvod
  2. Co je nového
  3. Marc Chagall (1887–1985)
30.05.2021

Marc Chagall (1887–1985)

Marc Chagall (vlastním jménem Movša Chackelevič Šagalov, 24. června / 6. července 1887 Ljosna u Vitebska, Ruské impérium, dnes Bělorusko – 28. března 1985, Saint-Paul-de-Vence, Francie). Židovský rusko-francouzský malíř. Měl vlastní umělecký styl skládající se z expresionismu, symbolismu a kubismu.

Zcela nezařaditelný Marc Chagall bývá oslavován a ctěn především pro překypující obrazotvornost, uměleckou hravost a snovost, pro jedinečnou kombinaci klasické mytologie, židovského resp. biblického mysticismu. Měl vlastní umělecký styl skládající se z expresionismu, symbolismu a kubismu.

Biblické poselství se stalo Chagallovým celoživotním tématem. Až v roce 1956 dokončil Chagall práci, kterou začal v roce 1930 na podnět světoznámého sběratele a nakladatele Ambroise Vollarda – výsledkem byla Bible s 105 lepty, vzniklými mezi lety 1930–55. Leptům však scházela Chagallem tolik cítěná barva. Proto si zvolil techniku litografie, která mu lépe vyhovovala svou barevností. Litografiím k bibli se věnoval plných pět let a vydal je nakonec ve dvou albech. Na celku 81 biblických litografiích (43+38) strávil více než pět let usilovné práce, nepočítaje studijní návštěvy Palestiny, Jeruzaléma a Egypta. Jeho snažení se stalo základem k dalším významným dílům s biblickými motivy, ať již v litografiích, olejích, nástropních malbách či vitrážích.

Od roku 1950 všechny Chagallovy litografie bravurně tiskl nejuznávanější světový litograf Fernand Mourlot, který se zapsal do análů umělecké historie spoluprací snad se všemi předními tvůrci moderního umění XX. století. V pařížské Rue de Chabrol, v litografické dílně Mourlot Freres, po celá desetiletí vytvářeli osobnosti jako Braque, Bonnard, Buffet, Cocteau, Delvaux, Derain, Dufy, Ernst, Giacometti, Léger, Masson, Matisse, Miró, Picasso, Vasarely, Wunderlich a další mnohobarevná litografická kouzla ohromující kulturní svět.

Mourlot však nebyl jen skvělý tiskař, ale i věhlasný nakladatel a organizátor. Nedocenitelné jsou jím editované soupisy děl např. Bernarda Buffeta, Joana Miró a Pabla Picassa. Samozřejmě je i autorem kompletního šestidílného soupisu litografií Marca Chagalla.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli